Za Przyczyną Maryi
Przykłady opieki Królowej Różańca św.

Matko łaski Bożej
Maryja ratuje w różnych potrzebach

List umierającego żołnierza
(Z wojny światowej 1914–1918)

Słońce zachodziło ponad krwawym polem bitwy. Gwar walki ucichł. Na jednej z francuskich równin – wśród trupów – okaleczonych okropnie, leży młody, posągowo piękny oficer. Głowę oparł o samotne drzewo, z piersi sączy się struga krwi. Przy nim stoi wierny koń – raz głowę swą skłania nad czołem konającego, to znowu rży żałośnie – jakby o ratunek błagał, dla nieszczęśliwego swego pana. – Patrol niemiecka zbliżyła się... Umarły tuli do serca fotografię małej dziewczynki, której rysy zdradzają ogromne podobieństwo do żołnierza.

W kieszeni znaleziono list do siostry!

"Nie bądź smutną, pisał – bo czuję, że Cię więcej już nie ujrzę, śmierć czyha na mnie: dziś lub jutro! Gdyby Ciebie nie było – Mado moja – umierałbym bez żalu! O, gdybyś przynajmniej miała rodzeństwo lub krewnych! niestety, zostawiam cię samą – jako kwiat samotny na mogile rodziców.

Nie trać jednak, malutka odwagi – unikaj tylko wszystkiego, co by mogło być niebezpieczeństwem dla twej wiary i niewinności!

A gdy dorośniesz i zechcesz przyszłość twoją złączyć z mężczyzną, to przekonaj się, czy jest uczciwym człowiekiem. Poznasz to najlepiej po tym, czy się modli – i czy jest prawdziwie religijnym. Nie oddawaj twej ręki byle komu – bo tylko najlepszy jest wart ciebie! Rozmawiaj tymczasem z twoją Matką Niebiańską – gdy z ziemską mówić nie możesz – ja – również z Nią rozmawiam i czuję wyraźnie, że u stóp Jej – spotykają się serca nasze! Do widzenia u Niej na zawsze!

Pozdrów ode mnie ukochaną Ojczyznę, za którą umieram!"

Za Przyczyną Maryi. Przykłady opieki Królowej Różańca św., Przedruk z roczników Róży Duchownej (1898 – 1925), redagował O. Teodor Jakób Naleśniak św. Teologii Lektor Zakonu Kaznodziejskiego. Tom I. (Przykłady na maj). Lwów. Wydawnictwo OO. Dominikanów. 1926, ss. 117-118.

© Ultra montes (www.ultramontes.pl)
Kraków 2006

Powrót do spisu treści
"Za przyczyną Maryi"

POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ: