Za Przyczyną Maryi
Przykłady opieki Królowej Różańca św.

Matko Przedziwna

Potęga pozdrowienia anielskiego

Istnieje jeszcze u nas piękny zwyczaj, że gdy odezwie się dzwon na "Anioł Pański", ludzie – czy to przy pracy, czy też w drodze, lub podczas zabawy – przyklękają i odmawiają "Pozdrowienie Anielskie". Znałem dwóch sąsiadów, żyjących ze sobą w wielkiej niezgodzie. Często kłócili się, wyzywali, klęli, wygrażali sobie, że nieraz można się było spodziewać większego nawet nieszczęścia. Ludziska powybiegali ze swoich mieszkań i dziwowali się niezmiernej zajadłości owych zaślepieńców.

Gdy pewnego dnia, już na zmroku, zaczęli ze sobą wojować, a gromada widzów zebrała się i przypatrywała ich zaciekłości, odezwał się naraz głos z wieży kościoła – wszyscy przyklękli, oprócz obydwóch sąsiadów, którzy stali naprzeciw siebie z zaciśniętymi pięściami.

– Na "Anioł Pański" dzwonią! – odezwał się starzec z gromady.

Obydwaj zapaśnicy przyklękli w cichości obok siebie i odmawiali "Pozdrowienie Anielskie". Gdy wstali, nie mieli już odwagi do dalszej kłótni, ale podali sobie ręce na zgodę; pierwszy zaś, który rękę podał, rzekł: A odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom.

Za Przyczyną Maryi. Przykłady opieki Królowej Różańca św., Przedruk z roczników Róży Duchownej (1898 – 1925), redagował O. Teodor Jakób Naleśniak św. Teologii Lektor Zakonu Kaznodziejskiego. Tom I. (Przykłady na maj). Lwów. Wydawnictwo OO. Dominikanów. 1926, ss. 165-166.

© Ultra montes (www.ultramontes.pl)
Kraków 2006

Powrót do spisu treści
"Za przyczyną Maryi"

POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ: