Za Przyczyną Maryi

Przykłady opieki Królowej Różańca św.

 

Pocieszycielka utrapionych

 

Podczas wojen

 

Różaniec rycerza

 

Kiedy Szymon z Montfortu dobył miecza przeciwko gwałtom albigensów, św. Dominik głosił nabożeństwo różańcowe wszędzie i wszystkim, a szczególnie nakłaniał do niego żołnierzy, walczących za Wiarę świętą.

 

Pewien rycerz, Bretończyk, dobry żołnierz lecz zły chrześcijanin, idąc śladem swoich towarzyszy, przyswoił sobie tę pobożną praktykę, nie tak z ducha wiary, jak z przekonania, że różaniec św. będzie mu obroną w niebezpieczeństwach wojennych.

 

Razu jednego, jadącego samotnie przez las, napadło kilku zaczajonych nieprzyjaciół. Rycerz dobywa miecza, którego rękojeść była owinięta Różańcem św. – odważnie naciera na nieprzyjaciół, którzy wnet w popłochu uciekają. Schował tedy miecz do pochwy a spostrzegłszy paciorki różańcowe, zdjął je i zarzucił na ramię, aby mógł dogodniej kierować koniem i zaczął go odmawiać. Tymczasem nieprzyjaciele zawstydzeni zebrali się ponownie i z wściekłością, którą zwykło doznane upokorzenie wywoływać, rzucili się ponownie na rycerza. Bretończyk zagrzany pierwszym zwycięstwem, natarł odważnie raniąc kilku, co widząc inni uciekli; odniesionym zwycięstwem zadziwił się żołnierz. Jeden z rannych wyjaśnił mu powód tego nadzwyczajnego pokonania przeważających nieprzyjaciół. Kiedy po raz pierwszy natarłeś na nas, mówił ranny, ujrzeliśmy w ręku twym płomienisty miecz, którego blask zmusił nas do ucieczki; gdy zaś po raz drugi napadliśmy na ciebie, ujrzeliśmy cię okrytego pancerzem z wizerunkiem Pana Jezusa, Panny Maryi i Świętych. Uderzenia nasze odbijały się od twego pancerza, podczas gdy każdy twój cios nas ranił. Jeszcze teraz widzę na tobie ten piękny pancerz.

 

Bretończyk poznał, że różaniec św. go obronił; tknięty tą przedziwną opieką Królowej Różańca św. poprawił się a następnie zrzekł się swego stanowiska i jako braciszek wstąpił do Zakonu Kaznodziejskiego i wytrwał w nim aż do śmierci, jako wierny towarzysz św. O. Dominika.

 

Z Kronik Zakonu Kaznodziejskiego

 

–––––––––––

 

 

Za Przyczyną Maryi. Przykłady opieki Królowej Różańca św., Przedruk z roczników Róży Duchownej (1898 – 1925), redagował O. Teodor Jakób Naleśniak św. Teologii Lektor Zakonu Kaznodziejskiego. Tom II. (Przykłady na październik). Lwów. Wydawnictwo OO. Dominikanów. 1927, ss. 297-298.

 
© Ultra montes (www.ultramontes.pl)
Cracovia MMXIII, Kraków 2013

Powrót do spisu treści
"Za przyczyną Maryi"

POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ: