Za Przyczyną Maryi

Przykłady opieki Królowej Różańca św.

 

Wspomożenie wiernych

 

Skuteczność Różańca św.

 

Noś zawsze różaniec św.

 

Kościół św. nadał odpust 100 dni i tyleż kwadragen tym członkom bractwa różańca św., którzy pobożnie będą nosić paciorki różańcowe. Wielu Świętych z nabożeństwem wielkim nosiło różaniec na szyi albo przy boku. Najświętsza Panna Maryja nieraz okazała szczególną opieką, jak miłą Jej jest ta pobożna praktyka. Szatan, często posługuje się przedmiotami materialnymi, by pociągnąć biedne dusze ludzkie w swe sidła.

 

Umiejmy przeciwstawić jego usiłowaniom Krzyże św., medaliki, szkaplerze, koronki, różańce, które nośmy z wielką czcią.

 

W życiu św. Jana Vianney, proboszcza z Ars, czytamy o następującym zdarzeniu:

 

Pewna młoda osoba, czując, że Bóg powołuje ją do życia zakonnego, przed udaniem się w zaciszę klasztorną udała się do św. Jana z Ars, aby przed nim wyspowiadać się z całego życia.

 

Podczas spowiedzi św. Jan zapytał się:

 

– Czy pamiętasz bal, w którym niedawno wzięłaś udział? Na tym balu spotkałaś młodego człowieka, nieznanego przez nikogo, o manierach wykwintnych, który stał się jakby bohaterem całego wieczorku?

 

– Tak, mój Ojcze, przypominam sobie.

 

– Pragnęłaś bardzo z nim tańczyć, zazdrość cię opanowała na widok, że rozmawia ten młody nieznajomy ze wszystkimi i tańczy z twymi towarzyszkami, a do ciebie ani słówka nie rzekł i unikał cię widocznie.

 

– Tak było w istocie.

 

– Nie przypominasz też sobie, że gdy wychodziłaś, zdawało ci się, że z pod nóg nieznajomego tancerza, dwa płomienie buchły, któreś wzięła za złudzenie jakieś bliżej ci nieznane?

 

– Prawda, mój Ojcze, tak było.

 

– Otóż, córko moja, rzekł na to św. Jan Vianney, tym młodym człowiekiem był diabeł. Z tymi, co tańczył – były to jego ofiary, niektóre z nich już są w jego mocy, inne wpadną niedługo. A czy wiesz, dlaczego nie zaprosił ciebie ani razu i unikał cię nawet? To z powodu różańca św., któryś miała i szkaplerza Najświętszej Panny Maryi, te świętości ze czcią nosiłaś i jako twą obronę zawsze ze sobą miałaś.

 

–––––––––––

 

 

Za Przyczyną Maryi. Przykłady opieki Królowej Różańca św., Przedruk z roczników Róży Duchownej (1898 – 1925), redagował O. Teodor Jakób Naleśniak św. Teologii Lektor Zakonu Kaznodziejskiego. Tom II. (Przykłady na październik). Lwów. Wydawnictwo OO. Dominikanów. 1927, ss. 371-372.

 

© Ultra montes (www.ultramontes.pl)
Cracovia MMXV, Kraków 2015

Powrót do spisu treści
"Za przyczyną Maryi"

POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ: