Za Przyczyną Maryi
Przykłady opieki Królowej Różańca św.

Panno Czcigodna
Cześć Królowej Różańca św.

List matki
Dwa Różańce

Paweł ukochany syn mój, odjechał do Nowej Kaledonii; cztery miesiące pozostanie na morzu, a potem przez trzy lata przebywać tam będzie.

Jest to długie rozłączenie – a w każdym rozłączeniu czyż nie ma goryczy równającej się goryczom śmierci?...

Boleść moja jednak łagodzi się tą myślą, iż syn mój zachował wiarę; strzegł jej od młodości, bronił jej nawet wobec bezbożnych towarzyszów armii. Dla matki chrześcijanki większą jest boleścią patrzeć na syna żołnierza utrącającego wiarę – niż oglądać jego zwłoki śmiertelne po chlubnej walce za ojczyznę i wiarę.

Paweł w chwili, gdy mieliśmy się rozłączyć, wręczył mi dwa różańce mówiąc: "Matko zechciej je zachować na zawsze – są to moje trofea zwycięskie. Dnia jednego usłyszałem w kasarni niezwykły ruch i wrzawę. Zbliżam się i cóż ujrzałem?... Dwudziestu żołnierzy naigrawało się z różańca, znalezionego w kieszeni jednego z towarzyszów – ochotnika. – Ich żarty naigrawania i bluźnierstwa oburzyły mię: Oddajcie mi ten różaniec, zawołałem; jak to jesteście tak podli, iż okrywacie wzgardą znak ten święty – oblewany tak często łzami matek naszych? Oddajcie mi go!...

W chwili gdy podniosła się burza złorzeczeń i szyderstwa, udało mi się różaniec wyrwać z rąk bezbożników. – A drugi? czy wiesz matko, gdzie go znalazłem? Oto uwiązany na szyi psa, zamiast obroży!... Gdym go zdejmował z szyi zwierzęcia, ścigały mię złośliwe uśmiechy mych towarzyszy bezbożnych, którym śmiało rzekłem: "Waleczniej się broni kraju z różańcem w ręku – niż z szyderstwem na ustach".

Czy więc nie jestem szczęśliwą matką?... brzmi zakończenie listu. Czymże jest rozłączenie – czym nawet śmierć sama, gdy można sobie powiedzieć: "Nie widzę go wprawdzie teraz, lecz ujrzę w niebie". O Królowo Różańca św., Ty sprawisz iż młody obrońca czci Twojej ujrzy swą matkę i swą ojczyznę.

Za Przyczyną Maryi. Przykłady opieki Królowej Różańca św., Przedruk z roczników Róży Duchownej (1898 – 1925), redagował O. Teodor Jakób Naleśniak św. Teologii Lektor Zakonu Kaznodziejskiego. Tom II. (Przykłady na październik). Lwów. Wydawnictwo OO. Dominikanów. 1927, ss. 16-17.

© Ultra montes (www.ultramontes.pl)
Kraków 2006

Powrót do spisu treści
"Za przyczyną Maryi"

POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ: